Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) — це простий та недорогий лабораторний тест, який вимірює швидкість, з якою еритроцити осідають на дно пробірки протягом певного періоду часу. Аналіз ШОЕ зазвичай використовується для діагностики та моніторингу різних запальних та інфекційних захворювань, аутоімунних захворювань та деяких видів раку.

Особливості проведення діагностики

Під час цього тесту медичний працівник візьме зразок крові з руки пацієнта та помістить його у високу тонку пробірку. Через деякий час, зазвичай, через годину, лікар виміряє відстань між верхньою частиною прозорої рідини (плазми) і верхньою частиною еритроцитів, що осіли на дні пробірки. Потім вказується ШОЕ у міліметрах на годину (мм/год). Загалом норма шое у жінок становить 2-15 мм/год.

ШОЕ є неспецифічним тестом, в його допомогою не можливо діагностувати конкретне захворювання чи стан. Однак аналіз надає важливу інформацію про наявність та ступінь тяжкості запалення в організмі. Запалення є нормальною реакцією імунної системи на ушкодження, інфекцію чи сторонні новоутворення. Він характеризується почервонінням, набряком, підвищенням температури, болем та втратою функції у ураженій ділянці. Запалення може виникнути у будь-якому місці тіла та може бути гострим (короткочасним) або хронічним (довгостроковим).

При запаленні в кровотік вивільняється кілька білків, у тому числі фібриноген та глобуліни. Ці білки збільшують швидкість, з якою еритроцити осідають на дно пробірки, що призводить до більш високої ШОЕ. Чим вище швидкість реакції осідання еритроцитів, тим сильніше запалення.

ШОЕ зазвичай використовується для діагностики та моніторингу різних станів, у тому числі:

  • Ревматоїдний артрит – хронічне аутоімунне захворювання, що вражає суглоби, викликаючи набряк, біль, скутість та втрату функції.
  • Системний червоний вовчак - аутоімунне захворювання, яке може вражати багато органів і тканин, у тому числі шкіру, суглоби, нирки та нервову систему.
  • Скроневий артеріїт - захворювання, що вражає кровоносні судини голови та шиї, викликаючи головний біль, проблеми із зором і біль у щелепі.
  • Запальні захворювання кішківника – група хронічних запальних захворювань, що вражають травну систему, у тому числі хвороба Крона та виразковий коліт.
  • Інфекції – такі як бактеріальний ендокардит, туберкульоз та запальні захворювання органів малого тазу.
  • Онкологія – наприклад, лімфома, множинна мієлома та рак яєчників.

Важливо відзначити, що ШОЕ також може бути підвищена при незапальних станах, таких як анемія, вагітність та літній вік.